| FlorinSL a întrebat:

Bună ziua,
Lucrez ca instalator de gaze într-o firma ce activează în domeniul construcțiilor.
Salariul minim brut cu care sunt încadrat este de 3000 lei, aici intervine problema: când s-a implementat aceasta lege aveam un salariu net de 1780 lei, cel net fiind de 1775 lei (putem spune ca s-a rotunjit), ulterior mărit la un salariu net de 1880 lei. Dar, ajungem la aceasta suma calculând salariul net fără sa ținem cont de scutirile ce sunt aplicate angajaților din domeniul construcțiilor (CAS 21.25%, CASS 0%, IV 0%). Restul colegilor mei au un salariu net de 2362 lei! (calculat cu salariu minim net domeniul construcțiilor). Exista vreo posibilitate sa ma fure angajatorul? Sa nu îmi calculeze salariul corect? Ca 1880 lei < 2362 lei! Sunt aproape 500 de lei la mijloc și ma simt un pic nedreptatit. Este posibil sa îmi calculeze salariul ca nefiind "unul de constructor" și sa bage diferenta în buzunarul propriu?
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune aceasta intrebare angajatorului tau, sa-ti explice incadrarea ta si modul cum calculeaza /vireaza darile la stat.