| AlexDorinel a întrebat:

Pro/contra ca salariul minim sa fie jumate din salariu mediu brut.(Cum vrea UE)

Adică salariu mediu brut e 5500 lei și salariu minim ar trebui sa fie aproape 3000 lei.

Ar fi bine sau nu?

51 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Salariul mediu brut nu este ceva stabilit de stat sau alta entitate ca cel minim. El se obtine prin media dintre minim si maxim. Logica: daca salariul minim, brut este 2.000 (sa zicem. Doar pentru exemplu) si mediul brut este 18.000, prin ridicarea minimului la 9.000 lei se va ridica si mediul. Deci nu se poate decat daca s-ar ajunge la sume foarte mari ale salariului minim si la inflatie. Limitarea salariului maxim nu se poate face si atunci se ajunge la o inflatie uriasa. Asta ne-ar mai lipsi ca si asa bogatii s-au gandit sa mareasca artificial preturile. Daca le mai dai si un motiv...

| mihai69 a răspuns:

Nu. Nu ar trebui să existe salariu minim impus de stat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi pe mama dracului. Ce inflatie avem acum - declansata in mare de maririle fara fundament initiate de pesedei, in caz ca nu iti functioneaza bine neuronul la ora asta - si ce o sa avem si dupa o mizerie de-asta cu 3000. O sa treaca si mai multi in zona neagra a economiei sau, daca au o bruma pus deoparte si putin respect de sine, o sa se care oriunde. Daca nu o omoara astia pe Maia Sandu, dupa alegerile din 2024 tare m-as cara si eu cu toate pana la Chisinau sau vreun orasel mai mic si trist. happy

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ahahahaha. Eu ma refer la cum voteaza baietii fata de noi si la Maia Sandu care a inceput sa faca curatenie pe acolo. Auzi tu la el, sa atraga bau-bau Moldova in UE. Atita vreme cit Rusia nu cade urit de tot, Moldova nu va fi vreodata parte a UE-ului si nici nu se va reuni cu Romania.

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce nu intelegi tu fiindca e obosit neuronul e ca daca eu dau drumul la robinetul de apa calda la etajul 4, dureaza vreo cateva minute pana ajunge apa calda la mine, timp in care curge rece. Daca guvernele de asa-zis dreapta fac imprumuturi ca sa plateasca pentru timpeniile facute de alea de stinga, cresterea desigur ca va fi vizibila DUPA ce pleaca ele, adica fix cand vine la guvernare - ia ghici? - da, STINGA!
P.S. Banca Mondiala - cel mai mare creditor al Moldovei - nu are treaba cu UE-ul.
Bonus. Ia zi tu ce guvern aveam cand era inflatia galopanta in anii '90?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Degeaba ai ochi daca nu ai cap! Tu ai citit tot articolul ala? Desigur ca nu, ca doar din primul paragraf reiese clar ca dreapta e praf, pesedeul e pentru oameni, victorie, l-am facut pe fraier! Daca citeai pana un pic mai jos, vedeai ca articolul confirma fix ce ziceam eu - "n timpul mandatului CDR se prăbuşesc în lanţ mai multe bănci, după ce guvernările anterioare ale FSN - PDSR le-au stors de bani. Pe rând, băncile care acordaseră credite clientelei politice se dizolvă, pierderile unora dintre ele fiind preluate de stat."

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Iar n-am ce face si iti raspund. Ce situatie buna era aia? Scriptic, la pesedei toate sunt bune... iar faptul ca ceva e etichetat ca "spital" nu inseamna absolut nimic. S-a vazut in cazul Colectiv, se vede acum. Crezi ca spitalele alea dadeau pe afara de dotari si specialisti si de aia au fost inchise?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Timpenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns:

Mhm mergi tu în India, Bangladesh, Vietnam, Thailanda sa vezi cat au aia salariul minim și după fa fițe.

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mhm stai sa aibă și bani și resurse.

| Sofer a răspuns:

Eu aș fi mulțumit dacă ar fi 3000 RON net

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns:

Ce-ți pasă ție Dorinele de salariul minim?
Tu vei fi pe șomaj și ajutor social până la adânci bătrâneți!
hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Or să cadă patronii pe spate, de plăcere, când or să audă că vrei să intri TU în câmpul muncii!
Fără să știi să faci ceva ai să ai mașină de seviciu, secretară și 1.000€ pe lună primul salariu!
Of valoarea ta!
laughing
Fii sincer și zine și nouă ce fumezi?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

2.500 - 2.600 lei / lună - net câștigă un profesor cu definitivat și 3 ani vechime în muncă! După ce a trecut 5 ani prin facultate (licență+masterat)!

Tu care știi să faci "nimic" oare cât crezi că vei câștiga?
Nu cumva 1.700 lei / lună?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorineleeee! Tu ești rupt rău de realitate!

Ori mergi la medic să-ți dea niște pastile, să-ți revii, ori te apuci urgent de băutură! Altă șansă nu ai!
Lichioru dă viorele Mona va fi cel mai bun prieten al tău!

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Impartial

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

­nu. salariul minim ar trebui sa fie 0

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

­pentru ca asta e minimul de efort pe care poate sa il depuna cineva

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca asta e minimul de efort pe care poate sa il depuna cineva

| Vasile2003 a răspuns:

În unele industrii este deja salariul ăsta minim obligatoriu... logic că ar fi ok sa fie pentru toate

| BabaOarba a răspuns:

Te-au pacalit pesede cu propaganda? Lucrez in consultanta, cu legile in fata, si imi spui ca maririle nu au fost date de pesede? Ia uita-te aici toata istoria maririlor de salariu minim:
http://www.manuconsulting.ro/evolutia-salariului-minim-1949-2018/
Iti reamintesc ca ultimele alegeri parlamentare au avut loc la finalul anului 2020.

Eu vad ca ai stema de comunisti in frunte, asa ca nu ma astept sa intelegi economie, si mai ales faptul simplu si logic ca daca maresti salariile minime fara sa se mareasca si productivitatea, pentru ca lumea are mai multi bani de cheltuit se vor mari si preturile => banii aia mai multi pe hartie vor valora FIX LA FEL dupa o scurta perioada de timp. Ba chiar mai putin.

Dar e greu sa cunosti parghiile economice cand idolatrizezi economia planificata, care nu are nicio parghie de reglare.

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asa si? Si in Rusia Putin are puterea, asta nu inseamna ca nu e un bou.

Daca lumea alege pesede nu inseamna ca o ducem mai bine, inseamna doar ca majoritatea populatiei e dusa cu pluta si ii place sa traiasca in saracie.

Răspuns utilizator avertizat
| BabaOarba a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ma faci sa rad. Uita-te cum s-a ridicat Cluj, de toata lumea se duce acolo, si ce vraiste e in Bucuresti dupa Firea, cu cartiere intregi fara apa calda si caldura datorita investitiilor zero in termoficare, cate santiere sunt deschise de ani de zile pentru fluidizare trafic, si lasate asa, dar a dat bani la Catedrala Prostirii Neamului, de parca o mai iarta cineva pe lumea cealalta dupa atata furatura...

Esti indoctrinat pana in ADN.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BabaOarba):

Lasa Clujul, uite Oradea!

| BabaOarba a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uite Oradea ce? Primarul e de la PNL, nu pesede.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BabaOarba):

Da, dar ce a facut Bolojan la Oradea e cu ani-lumina ca munca si efort fata de ce se face in Cluj. Clujul era ok de dinainte, Bolojan a urcat Oradea ani-lumina ca primar si acum la CJ.

Răspuns utilizator avertizat
| salieri84 a răspuns:

Stiti cum sunteti voi astia, care-i ''hraniti'' tampeniile troluțului incoerent? Precum desteptii din zicala cu nebunul, care arunca o piatra in apa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru salieri84):

Omorîm și noi timpul, că slabe șanse să se mai deștepte vreodată. Totuși mă întreb ce fel de oameni au crescut un astfel de specimen...