| Adesim a întrebat:

Care sunt avantajele unui depozit bancar?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Pentru prostimea de rand(cei care au sub 20 000 de euro) nu merita sa ii bagi la banca.Dobanda e fix 0. Spre exemplu daca bag 70 de mil la banca, ce imi ofera ei la un depozit la termen pe 3 luni, imi da undeva pe la 30 de lei sau asa ceva.Pai bani aia ii gasesc in 3 luni pe jos laughing deci clar nu merita.Ti-am dat un pur exemplu.

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Singurul avantaj este că banii sunt mai în siguranță decât sub saltea. Un avantaj financiar nu există.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O dobândă mai mare care apără banii tăi de erodare prin inflație. O modalitate economisire. Posibilitatea de a face plăți online dintr-o rezervă pentru situații neprevăzute.

| Bizon95 a răspuns:

Banii sunt mai in siguranta decat sub saltea unde, s-ar putea sa nu se stie
primesti o dobanda pentru ca ii tii la banca, nu mare, dar oricum, mai bine decat la saltea

dezavantajul e ca atunci cand divortezi sau ai o problema oarecare cu banca, se stie exact unde sunt banii tai si ti se poate pune poprire, confisca, etc.

| Frank51 a răspuns:

Dobanda, care poate fi intre 0.5-2.5%. Merge fain daca detii cateva milioane de euro.

| sierra1 a răspuns:

Ce-i sigur, e sigur> Titluri de stat vs. Depozite bancare. Avantaje si Dezavantaje
https://www.finzoom.ro/......5fe331cc2/

| Violleta2022 a răspuns:

Aduc un profit mic, dar sigur.

| Frank51 a răspuns (pentru Liviu):

Exista depozite pe 3 ani, la care dobanda este de 2.5% adica din 10.000 euro dobanda 250 euro pe an( din 475 mil, profit 12 mil), dar tot mi se pare o suma foarte mica.