| Solon a întrebat:

De ce sa tii 400.000 euro intr-o cutie de valori si nu intr-un depozit bancar de unde incasezi si dobanda?!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne banii nu au fost obtinuti tocmai legal sau au fost sustrasi de la impozitare, astfel nu se explica sa platesti pentru pastrare in loc sa obtii dobanzi, chiar asa mici cum sunt.
Depunerile de peste 10.000 de euro se raporteaza de banci la ONPCSB si trebuie declarata provenienta sumei.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori sunt bani care nu pot fi declarati legal, ori exista o paranoia legata de falimentul bancii

| YoChriss a răspuns:

Salut! Nici intr-un fel nici in altul nu e convenabil. Cine a avut suma asta acum e pe la politie cu plangeri ca i-au disparut banii din cutia de valori. Daca faci un depozit mai ramai cu 3 lei din toti banii. Iti ia in fiecare an cate 5-10%, nu stiu sigur, iti mai ia pentru depozit, iti mai ia si cand ii scoti din banca vreo 15%. Mai ramai cu cateva mii de euro.

| Cedry2k8 a răspuns:

Cutia de valori e mai sigura...la banca se pot intampla erori si cei 400.000 de euro pot disparea

| AnicaiAlin a răspuns:

Cand castigi bani din surse indoilenice sau ilegale nu te duci ca boul sa ii depui in vreun cont bancar, la fel de bine poti sa stai in mijlocul orasului cu geanta plina de bani si sa urlii ca faci trafic cu tigari, droguri, femei, carne, pulbere de oase de balena fozilizata si perle din lacrimi de delfin pitic.
Sper ca ai inteles ideea.

| Lucian_4316 a răspuns:

Pentru a nu trece banii in declaratia de avere.