| Hyacinth a întrebat:

Cat costa sa infiintezi un magazin second hand? Cat de greu e sa-l intretii? Unde gasesc furnizori?

Mama nu mai poate lucra fizic si se plictiseste acasa. Ma gandeam ca cel mai usor ar fi sa stea pe scaun si din cand in cand sa incaseze un ban. De carat marfa pot sa ma ocup eu o data pe saptamana.
Ce ziceti? Ce alte alternative exista pentru o femeie care nu poate sa isi foloseasca deloc o mana?

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca ai un spatiu ala tau e mai usor pentru ca nu platesti chirie, platesti taxe si impozite aferente afacerii. Cu marfa nu cred ca e o problema pentru ca poti comanda saci cu haine online de la firme care livreaza en gros si tu decizi de cate ori pe saptamana sa primesti marfa. Hainele sh sunt pe mai multe categorii, calitatea 1, 2, 3 etc. Am vazut ca unii iau calitatea cea mai slaba (adica haine foarte uzate, scamosate, intrate la apa, numai marimi mici) si le vand la un pret mare, ceea ce nu e o strategie buna. Tocmai de asta multe magazine nu au mers. Te sfatuiesc sa iei calitate mai buna, sa vinzi la inceput la preturi mici, chiar daca profitul e mai mic, macar pana iti faci clientela. Si neaparat sa aduci multe marimi mari pentru ca marimile mari se dau cel mai repede. Si sa aduci multe articole, nimanui nu ii convine sa intre intr-un magazin si sa gaseasca doar cateva haine atarnate pe umeras, oamenii vor sa aiba de unde alege