| IgnatVasile a întrebat:

Ce e transferul telegrafic de la posta romana? Ce inseamna exact? Am tot cautat dar nu gasesc o explicatie.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Banii nu se trimit(eau) fizic ci doar o inștiințare (a trimiterii lor), plata făcându-se din sertarul oficiului de la destinatar

| cristimihailov a răspuns:

Ceva ce nu se mai foloseste de multa vreme in mod normal.

| mi25 a răspuns:

Cred ca se refera la trimiterea banilor telegrafic. Depui banii la oficiul postal din localitatea ta, care trimite telegrafic mandatul postal la oficiul postal al destinatarului. Destinatarul primeste banii in cel mult 24 de ore la orase.

| Vântulalb a răspuns:

Ce fel de transfer? La cel de bani ma gandesc si eu.
Banii nu urmeaza cursul clasic, urmand documentul transmis. Oficianta informeaza "telegrafic" (un fel de mail sau sms pe intelesul tau) oficiul destinatar. Care face plata in cateva ore, maxim 24 cum se spune si mai sus. Iar actul original, vine din urma pentru confirmare. Insa acest serviciu are taxe suplimentare.