| LanguageMaster a întrebat:

Ce este "trezoreria statului"?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trezoreria Statului

Statistica privind plăţile

Raportarea cuprinde indicatori privind serviciile de plăţi furnizate de către Trezoreria Statului. Datele şi informaţiile se transmit anual, în format electronic.
Reglementări privind raportarea de date şi informaţii statistice la BNR

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o instiuție finaniară a statului. Nu este o bancă obișnuită, nu face toate operațiile bancare.
Ea colectează anumite taxe și emite, execută diverse operații financiare, legate de bilete de bancă emise de către stat, altele decât bancnotele.