| ALEXICAmarketing a întrebat:

Ce parere aveti de investitiile in actiuni cotate pe Bursa de Valori Bucuresti?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din felul în care pui întrebarea se poate vedea că nu ai habar ce înseamnă o asemenea investiție. Astfel informația de care ai nevoie trebuie să fie cea de bază, ce insemnă o acțiune, ce înseamnă o bursă de valori. Acțiunile se tranzacționează se cumpără și se vând pentru a face profit din diferența de preț.
Dacă cumperi acțiuni pe termen lung ca investiție, trebuie să
înveți să evaluezi dacă acea firmă a cărei acțiuni le cumperi pentru a le păstra va fi profitabilă în timp, va aduce profit, etc.
Așa că dacă intrebi așa - acțiunile de la BVB, sunt mii de firme, nu are nimeni cum să își dea cu părerea despre toate.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Cum ti se pare un randament de 30% numai din dividende?
Pe 18 ianuarie Alro Slatina incepe sa plateasca dividende pe 9 luni din 2018.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Da. Te-ai orientat bine în acest caz. Dacă ai de unde cumpăra un pachet de acțiuni, părerea mea este că poți investi. Doar că randamentul s-ar putea să nu fie la fel de mare în 2019. Trebuie să cauți un raport al companiei cu evoluția lor pe ultimii ani.

| ALEXICAmarketing explică (pentru sadrian46):

Urmaresc zilnic numai inf economice.In 2009 am inceput sa investesc direct pe bursa in actiuni.
Actiuni Alro Slatina am inceput sa acumulez in 2015.Randamentul obtinut din dividende si crestere pe bursa este +150% cu Alro Slatina.Au cumparat recen 23% din firma cei de la Dedeman.
Trebuie sa ma gandesc bine daca o sa le mai tin, sunt sanse sa intram in bear market.