| GabiDumitrescu a întrebat:

Ce produse/servicii fintech folositi?

12 răspunsuri:
| AndreiMarin499 a răspuns:

Eu folosesc Revolut și pana acum sunt foarte mulțumit.

| laSoledad a răspuns:

Pe Georgica si pe Revolutionarul. Tu?

| GabiDumitrescu explică (pentru AndreiMarin499):

Strandard/free sau premium?

| GabiDumitrescu explică (pentru laSoledad):

Interesant Georgica, am tot auzit de el. E doar pentru clientii BRC parca, nu? Eu Revolut, Monese, de curand si Coorve. Acum toti au campanii cu "free money" - 50 RON de la Revolut, cred ca ai vazut in aplicatie deja; 15 EUR de la Monese - https://monese.app.link/GnsonIbmXW?invite=CODRU105; 5 GBP de la Cuurve - Sign up with code NVJ7JGON & get £5 https://bit.ly/2YUR5lX

| laSoledad a răspuns:

Ma bate gandul sa-mi scriu licenta despre fintech, doar ca-mi trebuie un subiect mai amplu integrat, ceva ce se gaseste la nivel macro, cum ar fi in bancile centrale de exemplu si reglemantarile aferente. Ceva propuneri in directia asta sau in alte directii? Ma gandeam si la astea de duzina cum ar fi george sau revolut si sa fac un studiu de caz pe un esantion legat de calitatea si influenta fintech in activitatile zilnice ale oamenilor, dar mi se pare banal. Tu ce zici?

| GabiDumitrescu explică (pentru laSoledad):

Fintech si crypto. Bancile centrale le mentionezi asa... ca o paralela. Bancile clasice sunt pe duca, merita sa ajunga la groapa de gunoi a istoriei cit mai repede. Nu e banal. E bine ce zici tu, dar musai sa adaugi si ceva despre cripto. Ceva de genul - Noul val al seriviciilor financiare - de la banci si bani fizici la fintech si crypto monede. Hai ca nu suna rau ca titlu, ce zici?

| AndreiMarin499 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Standard.

| laSoledad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aveam un coleg dintr-un an mai mare care a luase un premiu tocmai cu o lucrare de analiza a fluctuatiei bitcoin in care a structurat niste modele statistice pentru cand ar fi rentabil sa se faca o investitie in bitcoin. Tin minte ca i-a lasat cu gura cascata si pe profi, mai ales pe aia de info economica. laughing
O sa ma gandesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Si sunt aproape de adevar acele modele, prezic ceva? la ce volatilitate are bitcoin e putin probabil. am cumparat si eu de o suma mica cand era 5000 usd si am vandut repede la 6000 peste o saptamana laughing in rest raman la instrumentele clasice de investitii si nu speculez cu sume mari ^_^

| GabiDumitrescu explică (pentru anonim_4396):

Nu prezic nimic in mod deosebit. Ideea e ca pe termen lung daca investesti in vreo 10 macar ai sanse mari sa iesi pe un plus frumusel. Uite si tu daca nu te speriai ca baba sa vinzi la 6000... acum se invirte pe la 11-12.000 si se prea poate sa treaca de 20.000 in anul urmator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este laughing dar am un profil de risc mai redus eu happy
a fost doar asa. sa nu zic ca nu am facut-o si pe asta,
prefer actiuni pe BVB si sunt multumit de portofoliu acolo

| GabiDumitrescu explică (pentru anonim_4396):

Ah, asta da. Sa fie un plus acolo cit de cit si e bine.winking