| Costea_Gabriela_1995 a întrebat:

Ce randamente au fondurile mutuale de actiuni? Cam cat sunt comisioanele acestor fonduri?

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "cât câștigi de obicei la loto dacă bagi 100 de lei?".

Esența bursei este tocmai variația. Randamentul unui fond de investiții nu este stabilit de cineva, ci variază în funcție de performanțele acțiunilor din portofoliu.

Randamentul unui fond mutual poate să fie și de +500% și de -100%. Evident, am dat niște exemple extreme. În funcție de profilul de risc al fondului, în general randamentele pot oscila între -10% și + 10%

Costurile sunt de multe feluri și variază în funcție de fond, in general sunt cam intre 1% - 3% pe an