| stonequistman a întrebat:

Cum lucrează dobânzile la depozit bancar? Dobânda de 3 luni e 6, 35%, de 12 luni 7, 10%, nu e mai rentabil pe 3 luni de 4 ori să le pui și primești mai mult decât cel de 12 luni, dar atunci e non-sense. Nu pricep, puteți să-mi explicați?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

"nu e mai rentabil pe 3 luni de 4 ori să le pui și primești mai mult decât cel de 12 luni"

Nu, pentru că nu așa funcționează dobânda.

În toate cazurile, dobânda afișată este PE AN.

La un depozit la termen de 3 luni, dobânda este de 6.35% PE AN, adică în medie 0.53% pe lună.

La un depozit la termen de 1 an, dobânda este de 7.1% pe an, adică în medie de 0.59% pe lună.

Diferența este că dacă faci depozitul la termen de 3 luni primești dobânda după 3 luni (evident, doar dobânda pe 3 luni), iar dacă faci depozitul la termen de 1 an, primești dobânda după 1 an.

Și în ambele cazuri, dacă-ți retragi banii înainte de termenul de maturizare nu primești nicio dobândă.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Toate dobanzile sunt PE AN

| sierra1 a răspuns:

"nu e mai rentabil pe 3 luni de 4 ori să le pui și primești mai mult decât cel de 12 luni"

nu e, cred că deja te-ai prins de ce