mihaicd
| mihaicd a întrebat:

Cum se explica scaderea pretului barilului de petrol, in contextul crizei financiare? Inteleg ca a scazut puterea de cumparare, dar, pe de alta parte, nu este o resursa ce devine foarte limitata?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Daca se intampla ceva in America toata lumea e afectata, a scazut barilu pentru ca au reusit americanii sa faca rost de petrol suficient dupa razboiu din irak dar a meritat oare? Nu cred ca scaderea barilului are legatura cu criza.

4 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd explică:

Atunci care ar fi motivul?

| username_7558 a răspuns:

Preţurile pertrolului nu sunt condiţionate, din păcate, de cantitatea rămasă, ar fi imposibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scazut consumul (pentru ca nu mai poate fi sustinut de creditul bancilor) si ca urmare a scazut si productia consumatoare de petrol

| gregorr a răspuns:

Criza nu e peste tot, sa nu uitam acest aspect, iar pretul petrolului este dictat de anumite persoane, care nu au altceva de facut decat sa se joace cu restul lumii, tot ei au adus si criza, din cauza ca au intrat in monotonie, noi suntem doar niste pioni.