| anonim_4396 a întrebat:

Cum se formeaza trufele si unde se gasesc?

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Trufele sunt ciuperci comestibile care cresc pe radacinile unor specii de arbori, se dezvolta in sol la adâncimea de 3-15 cm si au forma unui tubercul de cartof, rotunda sau ovoida. Diametrul este de cca 4- 12 cm, iar greutatea se situeaza intre 100-200 g.
Invelisul exterior este gros, de culoare inchisa, neagra-albastruie, neagra-brunie, violacee sau alba.In Franta, se cultiva Tuber melanosporum - trufa neagra sau de Perigord - si T. uncinatum - trufe albe sau de Piémont - iar in Italia Tuber magnatum. Mai multe amanunte la http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=print&sid=80

| malymar a răspuns:

Trufele cresc pe radacinile de stejar si se gasesc in paduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciupercă comestibilă în formă de cartof, de culoare violetă-negricioasă, care se dezvoltă în pământ.
se gasesc in paduri dar din cate stiu eu este mai usor se le gasesti cu caini dresati special pentru asa ceva;