| numesiprenume0 a întrebat:

Cum sunt impartite nivelurile de studiu? Salariile se calculeaza in functie de acestea? Dar alte venituri(pensiile)? Veniturile se ofera in functie de nivelul studiilor? Cum sunt impartite studiile pe nivel?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania studiile sunt categorisite conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, in invatamant preuniversitar (primar, gimnazial, liceal, scoala profesionala si scoala postliceala) si universitar (studii de licenta, masterat si doctorat).
Salariile sunt mai mari, de regula, la cei calificati si cu pregatire universitara, tinand cont si de alte elemente (profesie, functie, vechime, doctorat, etc).