| darrio2007 a întrebat:

Cum credeti ca va fi afectata populatia cu venituri mici de noua hotarare a guvernului de a scadea salariile, pensiile, somajul?

Răspuns Câştigător
| Fredie a răspuns:

Salut. E o intrebare retorica asta, nu? Pai in primul rand cei mai afectati vor fi pensionarii din sistemul public de pensii, cei care aveau cateva sute de lei pensia. Mi se pare de un cinism apropiat de crima, acest gest, sa le reduci tot lor si acei banuti putini pe care ii luau dupa 35-40 de ani de munca. As fi fost de acord cu reducerea pensiilor speciale, dintre care unele sunt de o nesimtire strigatoare la cer. Insa cum aceasta tara este inca condusa de fostii securisti si activistii fruntasi ai PCR ului, aceiasi care inainte de revolutie se plimbau prin tari straine si aveau casele pline cu de toate, fiind turnatori de prim rang, asta e! Pentru a le ajunge lor banii, reduc din drepturile celor care nu au nici o putere. Eu le doresc tuturor securistilor, in frunte cu cei din clasa poilitca, sa primeasca ceea ce merita! Bye. PS: cred ca cea mai buna metoda ar fi sa plece tot oamenii onesti din tara asta si sa i lasam pe ei singur aici, cu familiile si prietenii lor. Sa vedem de unde vor mai avea bani asa la infinit, daca nu va mai fi nimeni care sa munceasca aici!

8 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Vor muri de foame. Si asa ca sunt unii care traiesc de pe o zi pe alta.

| anad a răspuns:

Multi o sa ajunga sa lucreze aproape fara leafa, doar pe o bucata de paine plina de E-uri...

| Marcian a răspuns:

Cred ca desi vor primi mai putini bani situatia li se va "imbunatati" deoarece intra in randul celor cu venit mediu, acestia fiind si mai afectati.

| nuku a răspuns:

Sa mancam iarba nu fan, fanul sa -l oprim pentru la iarna

| alexdop21 a răspuns:

Darrio hotararea idiotilor de la putere ii va afecta in aceeasi masura si pe aia saracii si pe aia bogatii, crede-ma in scurt timp vom ajunge in situatia greciei, sau poate mai rau. Guvernul Boc este unul dintre cele mai proaste guverne din istoria postcomunista a tarii noastre. O tin sus si tare ca Basescu+Boc=doi idioti. Spune-mi te rog, sunt eu prea subiectiv?

| KlaudyaAddha a răspuns:

Cred ca va fi un dezastru mai mare ca acum. Dupa ce ca salariile, pensiile si somajele sunt destul de mici...Mai tragic este faptul ca alesii nu mai au pe ce sa cheltuie banii. Dupa ce ca banii lipsesc, unii cumpara tot felul de chestii.Acum,o sa mareasca cu aproximativ 25 de lei si cablul(asa am auzit). Chiar daca suntem in criza, n-ar trebui sa-si bata asa joc de noi.Multi oameni vor muri de foame sau se vor sinucide deoarece traiul lor va fi mizerabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca parlamentul este penibil, oricum noi pierdem si ei castiga, decipe ei iilasa rece, in loc sa mai de-a afar din parlamentari, fura din salarile si pensiile oamenilor. ce rusine.nu stiu pentru c mai voteaza omenirea.imi pare rau ca sa ajuns atat de jos romania, si cand te gandesti ca pe timpul lui ceausescu te lu-a de pe strada ca sa merrgi la munca.imi pare sincer rau pentru. romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Fredie/ mai bine pleaca tu din tara! este mai sanatos pentru tara!
Spre stinta ta, ca poate nu ai invatat la scoala, pe vremea comunistilor si a securistilor, nu scadeau salariile, nu erau someri, nu exista grija zilei de miine, oamenii nu erau DISPERATI.