| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am bancnote vechi românești,mi le ia banca? Dacă da, primesc ceva pe ele?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, la banca nu primesc bani vechi!
Dar daca banii au peste 100 de ani, poti sa-i vinzi la magazinele de antichitati, sau pe forumurile colectionarilor de monede ( cauta: cluburi numismatice).

| sierra1 a răspuns:

Depinde cât sunt de vechi, pot avea o valoare enormă dacă sunt rarități

| doctorandus a răspuns:

Depinde, daca sunt foarte vechi, poti sa le vinzi scump. Daca sunt ROL postrevolutionari si nu-ti ajung de un suc, mai mare ocaua ca daraua.

| Copila2016 a răspuns:

Le poti vinde pe net la colectionari sau la lucruri vechi.

| Vali981816 a răspuns:

Nu ți le ia nimeni deoarece nu mai au valoare având în vedere că nu se mai folosesc nicăieri, ce ar putea face banca cu ele, muzeu? laughing

| darkstyle99 a răspuns:

Nu ti le ia banca dar daca vrei sa scapi de ele le poti vinde pe olx de exemplu
Si daca bagnotele tale au seri cautate poti lua destul de mult pe ele

| darkstyle99 a răspuns:

Nu iti ia banca nici o bagnota dar daca vrei le poti vinde pe olx de exemplu
Si mai ales daca ai acea bacnota cu eclipsa poti lua si destul de mult pe ea