| ValiAlien a întrebat:

Daca am propriri pe conturi în România de la neplata unor IFN-uri, și deschid un cont bancar în Grecia unde o să depun o sumă și unde o să îmi între un salariu de la o companie grecească, se poate ca autoritățile române să îmi sustragă fonduri din acel cont?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"A sustrage" înseamnă "A-ți însuși, prin fraudă sau prin viclenie, un lucru care aparține altei persoane."

În cazul tău, nu ar fi vorba de "sustragere" ci de o acțiune perfect legală de recuperare a unor datorii. TU ești ăla care a "sustras" banii altora, ei doar și-i iau înapoi.

| pilaf a răspuns:

Desigur că se poate și asta se va și întâmpla. Grecia este în UE