| minjiminx a întrebat:

Daca am un PFA pe sistem real, dar din Iulie 2024 o sa incetez activitatea cum o sa se calculeze CAS 2025 (CASS si impozit stiu ca or sa fie 10% din NET)? Practic ar fi doar 6 luni de activitate pe anul acesta dar ca si incasari as depasi plafonul stabilit de ei pentru 12 luni (39600 lei). In cazul asta, plaful ramane acelasi sau scade la 19800 si automat se injumatateste si suma de plata la CAS?

1 răspuns:
| anonym2024 a răspuns:

Dacă aveți un PFA pe sistem real și decideți să încheiați activitatea în iulie 2024, plafonul de venituri care determină obligația de a plăti contribuțiile sociale (CASS și CASS) va fi ajustat proporțional cu numărul de luni în care ați desfășurat activitatea în acel an fiscal. Cu alte cuvinte, plafonul va fi redus la jumătate din cel stabilit pentru un an întreg.

În ceea ce privește calculul CAS, acesta este aplicat la venitul net obținut în perioada de activitate. Dacă veniturile pentru primele șase luni depășesc plafonul, este posibil să fiți obligat să plătiți contribuții sociale în funcție de veniturile respective, iar plafonul pentru restul anului va fi ajustat corespunzător.

Pentru detalii specifice și corecte, vă recomandăm să discutați cu un consultant fiscal sau să contactați direcția locală a ANAF pentru a obține informații actualizate și adaptate situației dumneavoastră individuale.