| Ioan489 a întrebat:

Daca depun niste bani in contul meu bancar pot sa accesez tot ce este in acel cont prin intermediul cardului? De exemplu daca am bani in paypal si vreau sa-i extrag am doua variante direct in banca sau pe card, care este diferenta daca toti bani pe care-i am in banca pot fi accesati prin intermediul cardului? Sunt mai multe tipuri de conturi bancare? Pot sa depun bani in cont si sa nu-i pot accesa pe card?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca depun niste bani in contul meu bancar pot sa accesez tot ce este in acel cont prin intermediul cardului?
Ce înseamnă să accesezi?
În acel cont ai bani. Mai ai acolo date despre operațiile pe care le-ai efectuat cu banii din cont.
Cardul tău bancar este conectat cu banii tăi din cont. Astfel poți să utilizezi acei bani ca să faci cu ei o plată, sau să îi scoți cash la un bancomat.
Datele din cont le poți afla dacă mergi la ghișeu și ceri un extras de cont, sau de acasă dacă ai acces la contut tă prin online banking.
=====

De exemplu daca am bani in paypal si vreau sa-i extrag am doua variante direct in banca sau pe card,
Nu ai două, în bancă = pe card.
=====
care este diferenta daca toti bani pe care-i am in banca pot fi accesati prin intermediul cardului?
Nu este diferență.
Sunt mai multe tipuri de conturi bancare?
Da, sunt mai multe tipuri. Conturi curente, conturi de economii, conturi de investiții la termen.
Pot sa depun bani in cont si sa nu-i pot accesa pe card?
Dacă tipul de cont pe care îl ai este cont curent, da, îi poți accesa de pe card.