| Faranume242424 a întrebat:

E posibil prin intermediul numelui de cont, Swift numele de cont și numele băncii ca cineva sa îmi fure banii din cont? Pe olx și multe alte site-uri unde vinzi / cumperi / altele, cineva trimite mesaje in romană scrise greșit traduse prin google, unde scrie trimite ultimul prețul la email și scrie emailul adevărat, ii trimit mail și după zice sa las aceste detalii, f mulți îmi trimit astfel unii din Africa, altii din UK, mie teama sa nu fie hackeri și îmi ia banii din cont, ce sa fac? Am zis sa trimit prin MoneyGram / wu dar nu

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa raspunzi la astfel de e-mailuri. In al doilea rand, nu este cu putinta - dar nu se stie nicio data pana unde poate merge furtul identitatii in tarile din lumea a 3-a.

S-ar putea sa doreasca sa faca cumparaturi online cu contul, dar, de obicei, nu se poate fara confirmare de pe un token sau email. Deci nu prea au ce face, dar cel mai bine e sa nu dai nimic. Sunt tepari africani cel mai adesea.