| anonim_4396 a întrebat:

Hello!
Am o cunostinta care a lucrat in vara anului 2017 in Germania, iar acum cateva zile i-a venit o scrisoare, prin care se solicita completarea unor date, pentru a beneficia de plata concediului, însa pe foile astea sunt cateva chestii, cu care nu sunt lamurita.
Pe ultima pagina, prima data cere sa scriu numele bancii, apoi codul postal(ce cod postal?), codul bancii(codul SWIFT), apoi numarul de cont, apoi inca o data SWIFT-CODE/BIC [deci prima data scrie "Codul bancii(Codul SWIFT)", iar a doua oara "SWIFT-CODE/BIC"] iar apoi IBAN. De ce îmi cere de două ori codul SWIFT, scrise într-un mod diferit? Eu nu am card si nu stiu ce semnifica toate codurile astea, cum le aflu?

Poate mă poate lumina cineva.

Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| IFeelS0Alone a răspuns:

Aici gasesti codul postal:
https://www.coduripostale.ro

Daca nu te descurci cu toate datele iti recomand sa te duci la un birou de copiat acte, ei o sa te rezolve 100% corect. Nu o sa ai dubi ca ai scris ceva gresit si etc... o sa te coste 5-10 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, extrasul de cont este emis de o banca, nu de angajatorul acelei firme unde a lucrat cunsotinta ta.
Daca angajatorul avea deja acel extras de cont, evident ca nu mai avea nevoie si de alte date sa transfere banii restanti.

Mi se pare ca ceea ce a primit cunsotinta ta, este un scam!

In nici un caz nu se platesc concedii dupa 6 luni de la lichidare (plecarea din serviciul respectiv), ultimul salariu si plata concediului se fac imediat, la terminarea si incheierea contractului de munca.

Sfatul meu este ca, cunostinta ta sa sune la serviciul de contabilitate al companiei unde a lucrat, si sa intrebe daca mai are ceva de primit de acolo, si daca aceea au trimis in tara, niste forme sa fie completate.

| Omis a răspuns (pentru Violleta2022):

Am spus eu ca angajatorul firmei a emis extrasul de cont? Nu am spus.
In citatie acestia spun, citez: " *********(nu voi da numele) va trimite un extras de cont al salariatului, deoarece noua nu ne-a fost comunicata intocmirea unui raport de munca nou, respectiv o detasare noua dupa o intrerupere de trei luni de la incheierea raportului de munca, respectiv incetarea detasarii in Germania. Ca anexa primiti extrasul de cont actual cu dreptul dumneavoastra de concediu. Pentru eventuale intrebari va stam cu placere si telefonic la dispozitie."

Aceasta filiala se ocupa cu prevenirea siguranței în industria construcțiilor, fond de compensare pentru vacanță și remunerare a industriei de construcții sau ceva de genul asta, e venita din Germania.
Nu cred ca este vreo smecherie, m-am uitat si pe internet, au întreprinderi in mai multe tari din Europa.
Eu voiam doar sa stiu despre acele coduri, atat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Omis):

Te citez:
"...acum cateva zile i-a venit o scrisoare, un extras de cont..."

Extrasele de cont sunt emise DOAR de banci.
Deci, daca angajatorul avea deja extrasul de cont al bancii tale, de ce mai avea nevoie, sa fie completata pe acea fisa?
Nu face sens, de aceea spun sa nu cumva sa fie vreun scam.
In orice caz, as vrea sa stiu, pana acum unde i s-a platit salariul?
Nu cumva angajatorul are deja datele lui bancare?

Ma rog, ce vreau sa spune ste ca mie imi miroase rau a smecherie inventata de cei care vor sa-ti fure contul bancar si datele personale, pentru a fii folosite in chestii frauduloase.

Spune-i cunostintei tale sa sune in Germania, ca nu-i o avere, dars a afle sigur daca ei au trimis acea forma!

| Omis a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuza-ma, sunt o ametita, nu citisem eu bine, adica nu întelesesem, de fapt, ce trebuia. Da, nu e vorba despre niciun extras de cont(încă), scria, cum am scris mai sus "***** va va trimite un extras de cont...", adica, probabil, dupa ce va trimite cunostinta mea fisele completate. Dar in fine, trebuie completate datele despre care am spus la inceput, pentru banii care ar trebui sa intre in cont. Nu cere ceva ce ar putea pune in pericol siguranta contului.