| murloc a întrebat:

Imi explica si mie cam cum este meseria de marinar? Gen sa conduci o nava de transport/croaziera (sau macar sa faci parte din echipaj la inceput, ca nu iesi capitan din prima, nu? asa e? ) Adica, cam ce avantaje/dezavantaje exista? E greu sa ajungi sa lucrezi pe vapor?( nu ma refer la sters dusumeaua, ci la ceva, asa, mai bine platit). Cam ce salariu primesti? trebuie sa ai nota ff mare la bac si o facultate, sau mai merge cate o pila mica acolo, asa, de umplutura? Avantajele si prioritatile dupa parerea mea ar fi : -1 mult timp liber: stai 3 luni pe mare si restul anului te doare la basca -2:am auzit ca cica e salariu extraordinar de super foarte mare -3: imi place apa -4: O SA FIU DEMN DE UN TATUAJ CU ANCORA! (are si bunicamiu ca a facut armata si arata super bad ass) -5:delfinii sunt draguti

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu o să îți spun dezavantajele, am fost și eu pe mare 6, luni în total.
Rău de mare și furtuni cu valuri de 10 metri, care aruncă vaporul de ici colo ca pe o coajă de nucă. De aceea se asigură vasele, că se mai și scufundă.
https://adevarul.ro/......index.html
Nu dormi când vrei, la ora când ești de cart, de serviciu, trebuie să fii treaz.
Trăiești vreme îndelungată cu aceeași colegi, într-un spațiu relativ restrâns, va trebui să te armonizezi cu ei, indiferent dacă îți place sau nu.
Dacă vaporul trece pe lângă Somalia, riști să fii răpit de pirați.
Lipsești de acasă cu lunile, astfel nu poți participa la evenimentele familiale, la sărbători. Soția trebuie să fie înțelegătoare, loială, să suporte aceste sacrificii.
Înaintarea în grad pe vas nu se face cu pile, ci cu experiență și competențe reale care se câștigă în ani de zile de carieră.
Treptat îți dai seama că romantismul atribuit meseriei este compensat prea puțin de salar.