| andrei28743 a întrebat:

O penalitate de 1% pentru fiecare zi de intarziere este considerata camatarie? Tinand cont ca ne raportam la 10. 000de euro. Dar rezilierea contractului cu daune de interese de 15% din suma totala este considerata camatarie?(este un contract de prestari servicii incheiat intre 2 societati )

2 răspunsuri:
| benbinder a răspuns:

Nu. Atat timp cat contractul este semnat de catre ambele parti. Adica daca asa v-ati inteles de la inceput, si asta scrie in contract

| Legsilativ a răspuns:

Cămătărie, potrivit art. 2 din Legea nr. 216/2011 privind „interzicerea activităţii de cămătărie", camăta este „dobânda pe care o ia cămătarul pentru sumele date cu împrumut" iar cămătarul este „persoana fizică ce dă împrumuturi băneşti în schimbul unei carnete.Rezultă că, în calificarea unei persoane drept „cămătar" este suficient ca împrumutătorul să fie persoană fizică iar împrumutul să fie oneros (cu dobândă „remuneratorie", adică preţ). Astfel, cuantumul dobânzii (mare, exagerat) nu mai este un element esenţial în definirea activitătii de cămătăriei. Potrivit art. 3 din lege, «Darea de bani cu dobândă, ca îndeletnicire, de către o persoana neautorizată constituie infracţiune
Din formularea ta se deduce ca tu ai prestat un serviciu si ai creante de recuperat in niciun caz nu este o ilegalitate, ci din contra ai dreptul de a actiona in instanta.Mai mult decat atat societatite comerciale se crediteaza(se imprumuta) frecvent intre ele pentru a evita procedurile si dobanzile excesive impuse de banci.Asadar nu reprezinta o infractiune