| andrei28743 a întrebat:

daca firma X a incheiat un contract de prestari servicii cu Y si primeste un avans de 1500lei, isi indeplineste jumatate din obligatii adica jumatate din valoarea contractului ( valoarea totala 6000lei iar X a prestat munca de 3000lei) si doreste rezilierea. Poate X incheia contractul daca scrie asa : X inapoiaza avansul in cazul in care doreste sa puna capat raporturilor contractuale. Dar totodata scrie ca ambele parti pot pune capat raporturilor contractuale printr-o notificare cu conditia ca Y sa plateasca munca prestata. Asta inseamna ca X nu mai trebuie sa returneze avansul pentru ca a facut deja jumatate iar avansul reprezinta munca prestata.(chiar daca castiga mai putin) Ce parere aveti? Scrie ca se returneaza avansul dar scrie si ca se poate incheia contractul iar Y trebuie sa il plateasca pe X. >AJUTOR

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mi se pare ca nu intelegi deloc prevederile contractuale.
Incetarea contractului se poate face prin acordul partilor sau la initiativa unei parti.
In cazul expus, ar fi trebui ca X sa restituie avansul doar daca nu ar fi facut nimic.
Daca a lucrat de dublul avansului atunci ar trebui sa mai fie platit pana la nivelul serviciilor prestate.
Sigur ca Y ar putea cere o anumita despagubire, daca a fost prejudiciat prin neexecutarea integrala a contractului, dar numai daca dovedeste prejudiciul.

| armiaso a răspuns:

Daca partile se inteleg si sunt de acord cu o varianta sau alta si amandoi semneaza o intelegere este posibil orice si e valabila si in justitie, functioneaza ca o anexa la contract, care la fel este o intelegere a partilor.