| alingilea98 a întrebat:

Salit TPU! Cati dintre voi activeaza sau au activat ca freelencer pe upwork si imi poate spune in momentul in care obtin un job angajatul te directioneaza pe telegram pentru a stabili mai multe detalii, astfel cei de la upwork nu vor sti ca ai primit sau nu raspunsul?

2 răspunsuri:
| andreidmbm a răspuns:

De obicei, cei care te cheama pe telegram sau skype sunt indieni obositi, care incearca mai apoi sa te faca sa le dai datele tale bancare cu scopul de a-ti plati un avans. Dar, culmea, iti vor cere datele cardului de credit, nu IBAN-ul.

Pe langa asta, se vor da drept administratori de firme de prin UK/USA, dar printr-o simpla cautare, vei vedea ca acele firme au precizat pe site-ul lor ca nu fac angajari pe freelancer/upwork.

Spor in continuare, nu e usor sa prinzi joburi pe upwork, dar ai grija la pacalici. Multa bafta!

| Violleta2022 a răspuns:

Sub nici o forma nu lucra in afara upworkului, fiindca risti sa iei tepe sau sa fii hacked.
De foarte multi ani lucrez cu freelanceri de pe ambele website-uri profesionale si nu ma joc, fiindca in caz de ceva rau, pot da in judecata UpWork, firma care i-a angajat si care detien contolul lor.