| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,am o întrebare, am făcut un contract de munca în Germania pe 3 luni, în contract scrie ca salariul minim general9, 60€ pe ora brut, mie mi s-a spus ca nu sunt impozitabili, imi da curat, acum nu stiu, cum ii?
Mulțumesc!

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CassiusAlexander a răspuns:

Dacă așa au zis așa e.

| Andrei0986272 explică (pentru SevenScents):

Si oare cât imi rămâne curat?

| dinaprilie a răspuns:

Asteapta pana la primul salariu si ai sa vezi.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei0986272):

Curat murdar, angajatorul este neamț sau român? Contractul este in limba Germană sau in Română? Ai citit contractul inainte de a semna?

| Andrei0986272 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Angajatorul este neamt,legatura mi-a făcut un roman, a mai luat și bani pentru asta în fine, contractul este tradus, nu l-am semnat mi-au trimis online, pot sa zic ca lucrez curat daca la asta te-ai referit.mi-a spus ca iau 9.60 pe ora, l-am întrebat dacă sunt impozitbili el a spus nu

| Andrei0986272 explică (pentru Andrei0986272):

Acuma dacă nu ma mințit asta care mi-a făcut legatura

| Andrei0986272 explică (pentru Andrei0986272):

Macar de as ști cât mi-ar trage impozitul daca ar fi impozitabili

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei0986272):

Nu la asta m-am referit ci la faptul ca nemtii sunt oameni cinstiti românii nu, deci daca legatura ti a facut o un român eu cred ca si angajatorul este tot român dar care a emigrat demult in Germania, tu trebuie sa te intilnesti cu angajatorul si sa discuti față in față cu el nu prin intermediul prietenului care te a recomandat, lucrezi in constructii pe santier? Banii cum vi dă la zi, sau la saptamînă?

| Andrei0986272 explică (pentru CristiDinBucuresti):

La agricultura, banii ne da la sfârșit când plecam acasă, angajatorul este neamț, nu am cum sa fac legatura cu el, asta e contractul e pe 3 luni, oi vedea

| Depoka a răspuns (pentru Andrei0986272):

Ai de grija sa nu lucrați astea 3 luni, iar la sfârșit sa primești 0 euro. Cum sa.ti dea de abia la sfârșit banii? Macar la luna, daca nu la doua saptamani...

| Andrei0986272 explică (pentru Depoka):

Mai sunt romani care merg, daca e sa iau teapa macar nu iau singur?

| Andrei0986272 explică (pentru Depoka):

Nu cred ca ne da 0 euro doar am contractul

| Depoka a răspuns (pentru Andrei0986272):

Asta nu prea merge... Stiu, te îmbărbătezi singur, dar realitatea este alta. Stii ceva germana?

| Depoka a răspuns (pentru Andrei0986272):

Pai si tu din ce trăiești timp de 3 luni, daca iti dau banii doar la sfârșitul celor 3 luni?

| Andrei0986272 explică (pentru Depoka):

Bani de mancare ne da, si daca o sa avem nevoia de mai muti ne da, asa mi s-a spus,
acum ce o fi o fi capul sus privirea inainte

| Andrei0986272 explică (pentru Depoka):

Nup,dar știu ceva engleza

| Depoka a răspuns (pentru Andrei0986272):

Intra la mesaje private.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e brut, brutul e impozabil.
Dacă spunea sau scria net, atunci îi aveai în mână.