| Popa_Eduard_1995_L6YU a întrebat:

Am si eu o nedumerire. La anul termin si eu liceul si vreau sa merg mai departe si m-am gandit la 2 variante. Una dintre ele ar fi in aviatie ca si controlor de trafic aerian in armata, la academia Henri Coanda din Brasov sau m-am gandit sa ma fac medic stomatolog. Ce credeti ca ar fi mai bine pe viitor si ca si job, referitor si la salariu si alte aspecte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă stai să te gândești ce loc de muncă este mai bine plătit, zic să nu te apuci de facultate până nu ai un plan în minte. Nu poți să vrei două opțiuni opuse și să te gândești strict la bani. Ai gândit opțiunea cu medicina dentară, opțiune care este constituită din admitere grea, facultate grea, rezidențiat greu, etc. Mai ales că trebuie să investești o avere după ce termini și, ca să nu uităm, este o meserie care se rotește în jurul pacientului. Trebuie să ai atracție și simpatie pentru omul pe care îl tratezi. E o chestie dificilă. Dacă o tratezi doar ca pe un serviciu care produce bani, nu ai ce căuta. Ca viitor, îți poate asigura un viitor foarte bun. Trebuie doar să îndeplinești multe cerințe.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gândit sau te-ai pregătit pentru așa ceva? Dacă nu mă înșel, la medicină dentară nu te prezinți și te acceptă fără admitere.

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru anonim_4396):

O sa ma pregatesc dar eu voiam sa stiu ce loc de munca ar fi mai bine platit, care iti ofera un viitor mai bun, etc

| pHantom1976 a răspuns:

E frumos tipul de institutie militara pe care l-ai ales dar sa stii ca trebuie sa te pregatesti din timp, fizic cat si mental, iar daca stii ca nu te poti descurca intr-o asemenea institutie nu aplica, nu iti pierde timpul si incearca sa te gandesti la ceea ce te pricepi si te pasioneaza, daca tu doresti sa continuii, succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este greu să decidem noi pentru tine, ca să poți face alegerea între aceste două profesii.
Ambele necesită niște abilități speciale.
Exemplu fiica mea este stomatolog, medic. Nu se pune problema salarului în acest cazul ei, căci a muncit mult și are acum cabinetul ei privat. Dar din start îți spun că este o profesie în care trebuie să ai din naștere manualitate, să nu fii mâini neîdemânatice, căci lucrezi cu mâinile.
Iar ideea ta că fac academia și gata, devin controlor de trafic aerian, are atâtea etape eliminatorii acest parcurs, încât nu poți tu să decizi că așa va fi. Iar etapele sunt de teste psihologice. Trebuie să le ai calitățile din start. Nu oricine termină academia devine controlor de trafic aerian. Înainte să fii acceptat la acadmie, teste de sănătate, sportive și psihologice. Și așa mai departe. Ceea ce vrei dta este pentru o elită profesională specială. Posturile sunt limitate. Salarul este întradevăr mare, dar nu toți ajung la un asemenea post.

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru sadrian46):

Da, tatal meu vitreg este controlor de trafic aerian nenavigant si de asta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Popa_Eduard_1995_L6YU):

Dacă este, cele mai multe informații le poți avea de la el, ce să faci ca să ajungi ca el. Este mai ușor să ajungi controlor decât medic stomatolog.

este