| Kostzy a întrebat:

Am o întrebare legata de Academia Fortelor Aeriene Henri Coandă. Daca termini specializarea controlor trafic aerian poti lucra intr-un aeroport ca si controlor de trafic aerian civil. Pe site.ul facultății nu am gasit detalii concrete. Va rog sa ma ajutați cu mai multe informatii

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti, in conditiile in care pe tot parcursul perioadei de scolarizare vei primi totul gratuit( instruire gratuita, hrana gratuita, cazare gratuita, echipament gratuit )! Scoala respectiva este o institutie de invatamant militar, nicidecum civil! La finalizarea studiilor esti obligat, prin contract, sa te prezinti la locul de munca primit prin repartitie, respectiv la unitatea militara aflata in structura beneficiarului pe locurile caruia ai candidat la admitere. Anul acesta, pentru specializarea "controlor de trafic aerian" beneficiarii sunt structurile din cadrul MApN-ului( Fortele aeriene Romane -15 locuri, Fortele Navale Romane- 4 locuri si Bg, informatii-1 loc) si structuri din cadrul MAI( 2 locuri)--- vezi, in link, repartitia locurilor scoase la concurs pentru fiecare beneficiar :http://www.afahc.ro/ro/programe_studii/licenta.html