| OfCourseNot a întrebat:

Am un cont deschis la BCR și unul într-o bancă dintr-o țară străină, care nu se afla in Romania. Ambele mi-au fost impuse de firmă ca sa le deschid: în contul străin îmi vin banii și de acolo ii transfer în contul din țară.
Întrebarea: cum fac acest lucru? Evident, eliminând e-banking-ul, cum pot ca, aflandu-ma in țară, să pot să transfer salariul din contul străin în cel BCR? Este posibil ca sa fac ordin de plată la BCR pentru ca banca străină să transfere banii la BCR? Eu așa am auzit, dar nu mi s-au părut logic sa fac cererea de transfer la locul "destinatarului".

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La ING exista serviciul "porteaza-ti banii" care funcționează ca o plata online cu cardul.
Cu siguranță si BCR are instrumente asemanatoare prin care iti poti transfera banii, insa nici intr-un caz printr-un ordin de plata. Cel mai simplu este sa mergi la BCR sa discuți cea mai convenabila varianta (daca e imposibil sa mergi personal, poți suna la serviciul clienti).

20 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca si banca din strainatate are optiunea de a transfera lunar o anumita suma in contul BCR! Trebuie mers la la banca straina si vorbit cu ei. Partea proasta este ca nu poti transfera decat o suma fixa. Sa zicem ca ai salariul 2000 de Euro. Daca intr-o luna ai 2200 cei 200 vor ramane netransferati. Iar daca intr-o luna ai numai 1999 Euro nu se mai face transferul pentru ca ai bani mai putini in cont. Deci singura solutie este Internet Bancking-ul sau sa scoti, cu un card international, de la ei la un bancomat din tara, direct in lei.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Bineînțeles ca orice banca are opțiunea de a transfera bani, cu asta se ocupa in principal băncile. Daca citești mai atent, omul este in tara, de ce sa meargă la banca străină?!? El trebuie sa rezolve cu BCR, asta era ideea. In privința sumelor fixe, asta e doar o opțiune, probabil nici 1% din transferuri nu se fac astfel.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Daca citesti mai atent (in loc sa-mi cauti mie greseli) omul vrea sa transfere de la banca din strainatate la BCR. BCR-ul nu poate face operatiuni in contul altor banci fie ele si romanesti nu doar straine. Ti-a dat funda pentru ca este nepriceput si crede orice persoana care pare... Mai citeste o data si apoi du-te la BCR si intreaba! Spre deosebire de tine, eu am lucrat cativa ani prin banci. Chiar daca am fost un simplu agent de paza la origine am fost militar si mi-a placut sa ma informez in domeniul in care lucrez. Asa ca fa bine si raspunde-i celui ce te intreaba si nu altora! Si apoi cere-ti scuze da la cel ce l-ai dezinformat. Succes!

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Nu iti caută nimeni greșeli, le faci singuri si nici nu le recunoști. Eu nu am dezinformat cu nimic, i-am spus care este instrumentul cu care lucrează ING si i-am recomandat sa se informeze la sursa, pentru ca mai mult ca sigur exista si aici un instrument echivalent. Unde e dezinformarea?!? Unde am spus eu ca BCR trebuie sa faca operațiuni in contul altor bănci?!?
Iti spun eu care e dezinformare. Dezinformarea este asta: "Partea proasta este ca nu poti transfera decat o suma fixa."
Despre lucratul in bănci, eu respect orice meserie, orice om care își câștiga pâinea muncind, indiferent ca e vorba de sortat gunoaie sau de cercetări in fizica nucleara. Dar a spune ca spre deosebire de mine tu ai păzit bănci, este puțin cam jenant, sa știi. Pe mine unul m-a cam lasat masca...

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Omule! Esti turc? Nu trebuia sa-l trimiti la BCR. El vrea sa transfere de la banca straina la BCR! Pentru asta trebuie sa mearga de la banca straina. Si, da! Toate bancile au acel instrument de a transfera o anumita suma in contul altei banci dar nu poti sa spui: "cat imi intra lunar". Trebuie sa specifici o suma. Doar la facturi se poate (direct debit se numeste) transfera o suma aleatorie functie de valoarea facturii. Intelegi?

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Ceea ce spui este fals. Exista instrumente precum cel pe care l-am exemplificat deja (portează banii - ING) in care nu e cazul sa mergi la banca străină.
Direct debit nu este un instrument de incasare, ci unul de plata, care întâmplător contrazice fix afirmațiile tale inițiale.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Cand rezolvi asa cum zici, sa-mi spui si mie. Numai sa nu astepti mult ca mor si n-am aflat rezolvarea.hee hee Apropo! Chiar acum sun la banca si-ti voi pune inregistrarea.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Pai ți-am zis de 3 ori pana acum ca eu am rezolvat asta cu ING.
Cu BCR nu am de gand sa lucrez, iar de convorbirile tale chiar nu sunt curios.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Ia cu paine, tata: https://hotupload.eu/1K0m
Pai normal ca n-ai sa rezolvi cu ING! Trebuie sa mergi la banca din strainatate sa rezolvi sau sa-i contactezi telefonic. Nu mergi la banca primitoare! Voi tinerii de azi aveti doar o calitate: sunteti incapatanati. Chiar daca nu va pricepeti, va incapatanati sa credeti ca aveti dreptate. Mai treceti si prin filtrul gandirii! Banca primitoare nu poate da ordin bancii expeditoare ce sa faca cu banii tai. E ca si cand ai avea de dat bani lui Popescu si eu as veni si ti-as baga mana in buzunar sa-i dau banii lui Popescu. Eu zic sa o lasam moarta. Aceasta inregistrare iti va dovedi ca am dreptate, sa-ti ceri iertare pentru raspunsul gresit si sa nu mai discutam aiureli. Daca nici inregistrarea nu te va lamuri, inseamna ca asta-i. Am mai avut o data o contradictie si n-am avut nici timp, nici chef sa te lamuresc. Acum am zis ca ma tin de tine pentru ca: Errare humanum ets, perseverare diabolicum. O zi buna!

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Sper sa ai bunul simt sa nu ma contrazici ca am sunat si la ING. Am inregistrarea. Daca ma contrazici pun aici si acea inregistrare.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Pune cate înregistrări vrei. Tu gândești greșit, insiști cu ordinul dat băncii primitoare. Am spus clar si negru pe alb ca nu faci un ordin de plata, nu dai nici un ordin nimanui, doar folosești un instrument pus la dispoziție de acea banca. Cum am mai spus, in cazul ING, acesta funcționează ca o plata cu cardul, nu bagi mana in buzunarul nimănui, ci din buzunarul tau de la spate (=card) îți muti banii in buzunarul de la piept (cont ING).
La fel, când mergi la farmacie sa îți cumperi Viagra, poți plati cu cardul de Bancpost in care îți încasezi pensia, direct in contul BRD al farmaciei, fara sa mai treci pe la Bancpost sa faci un ordin de plată.
Daca vrei sa înțelegi bine, daca nu pune înregistrări cate vrei, acestea nu îți vor înlătura ochelarii de cal.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Concluzia? Ai o problema. Daca nici inregistrarea nu te-a convins sanatatea iti este in pericol! Nu este vorba de nici o plata cu cardul. Aici este vorba de transfer de la un cont dinstrainatate in unul romanesc. Nu se poate decat cu acordul bancii din strainatate si pentru asta trebuie sa iei acceptul bancii straine Iar aia cu faptul ca ai rezolvat la ING, este o minciuna. Am sunat la ING si ce sa vezi? Nu merge: https://hotupload.eu/U0k
Asta-i viata! Uneori mincinosii se dau singuri de gol.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Apropo! Am uitat sa-ti spun ca portarea salariului este valabila doar din bancile romanesti nu si straine. Dovada: https://hotupload.eu/U0l
Cine o avea ochelari de cal?

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Inregistrarile tale nu ma intereseaza, dupa cum ti-am mai zis deja de doua ori. Ți-aș zice sa recitesti ce am scris, dar degeaba, se pare ca nu ai capacitatea de a înțelege si de face diferența dintre doua afirmații. Nu e o problema, nu toti le avem, de aceea unii lucrează la bănci si alții in bănci.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Asta se numeste incapatanare aiurea. Banca spune ca nu o poate face si tu spui ca poti. asta este. Normal ca nu te intereseaza! Am spus; singura voastra calitate (si aia negativa) este incapatanarea. Asculta inregistrarile si vei vedea ca am dreptate. Salariul din strainatate nu poate fi transferat! Si basta!

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Te înșeli, fix ceea ce faci tu se numeste încăpățânare si daca ai fi putin mai deschis la minte ți-ai da seama ca nu vârstei mele ii este caracteristica aceasta însușire.
Te încăpățânezi sa ma fortezi sa îți ascult convorbirile (probabil ilegal înregistrate), răstălmăcești afirmațiile mele si continui sa faci afirmații false, bazandu-te pe vasta experienta de paznic de banca, dandu-te peste cap sa demonstrezi ca am greșit sfatuindu-l pe om sa întrebe la banca. Pai ce sa zic, sa te întrebe pe tine, eu nu am nimic împotriva.
Eu am spus ce am avut de spus, cine vrea sa priceapă pricepe, cine nu e liber sa îți asculte convorbirile, pana se lămurește de ce unii sunt făcuți pentru a asculta ordine.
Sorry de încăpățânarea de a nu dori sa ma conving de imposibilitatea de a face operațiuni pe care eu însuși le-am făcut, asta mi-o asum in continuare.
Zi frumoasa, pa.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Ce drac ai facut? Ai salariu in strainatate? Continui sa minti. N-ai rusine?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns gresit. Uite o inregistrare la banca: https://hotupload.eu/1K0m

| Violleta2022 a răspuns:

Operatiunile se pot face extrem de usor si simplu folosing online banking, pentru absolut toate bancile si conturile bancare.
In strainatate este o practica normala, sa ai conturi bancare multiple si sa-ti faci singur "aprovizionarea" in ele.
Eu fac transfer dintr-un cont bancar in altul, imi platesc credit cardurile tot online si transfer bani international, dintr-un cont in altul, pentru mine sau pentru familie, rude, prieteni.
Tot ce ai nevoie este: acces online la programul bancii, cu ID-ul si passwordul de la ei (password pe care tu-l schimbi imediat ce il ai ca sa nu-l mai stie nimeni, decat tu) si un computer cu acces la internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ebanking ul pe care il eviti tu e singura modalitate... zic eu. Nu sunt sigur, dar solutia zisa de tine e posibil sa mearga doar daca e vorba de banci partenere