| Marcu_Stefan_2001 a întrebat:

Salut!
As dori sa incep o afacere, vanzari de furaje, insa nu stiu exact daca va functiona sau nu... Ce ar trebui sa fac? Sau mai exact, cum as putea sa imi fac un plan?

Si as vrea sa stiu si daca as putea accesa fonduri europene, sau am nevoie de un anumit rulaj si o anumita vechime?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu vei primi fonduri europene despre asta. Ce furaje vrei să vinzi?
Nu ai de unde să știi dacă va funcționa afacerea TA, dacă nu știi nimic despre ea. cum as putea sa imi fac un plan? Cauți pe Internet cum se face un plan de afaceri.

| Scorillo a răspuns:

Dosarul pentru obtinerea fondurilor europene necesita multa munca (in general 1-1.5 metri liniari de dosare/documentatii/...)
Documentatia pentru fonduri-... e alta poveste. Putini stiu sa o faca si in general se apeleaza la firme (care costa)
Nu poti solicita fonduri ca persoana fizica. Planul de afaceri poate sa-l faca doar cineva care stie...
Ca sa=ti faci o idee intreaba la primarie daca au accesat fonduri si daca da - ce a implicat acest lucru (munca/timp/bani)
E greu pentru un incepator

Bula
| Bula a răspuns:

Intai iti faci un calcul de rentabilitate:
O coala de hartie imparti cu o linie verticala in mijloc.
In coloana din stanga scrii cantitatea de furaje si pretul cu care le vei vinde.
In coloana din dreapta scrii toate cheltuielile si sumele aferente "afacerii", pana la finalizarea vanzarilor (sau pe un an).
Aduni sumele si vezi daca iti raman- sau nu bani.
Daca cheltuielile te costa mai mult decat banii primiti pentru furaje, atunci nici nu merita sa te apuci.