| brigh7ness a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare, insa nu cunosc foarte bine toate detaliile. As dori sa deschid o afacere pe fonduri europene nerambursabile, mai precis sa-mi cumpar un teren si sa fac o cultura de lavanda sau as dori sa-mi deschid o cafetarie. Stiu ca sunt programe diferite. Dar nu cunosc procedeul, as dori sa stiu mai intai ce am nevoie pentru a accesa aceste fonduri. Multumesc.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ca student nu vei fi acceptat (nu vor aproba proiectul) pentru că trebuie să fii sută la sută disponibil și prezent în afacerea ta. După absolvire, se schimbă treaba

| brigh7ness explică (pentru sierra1):

Bineinteles ca dupa absolvire imi doresc sa incep afacerea.

| sierra1 a răspuns (pentru brigh7ness):

Până atunci se schimbă datele problemei (proceduri etc.) de o sută de ori

| RTDRomania a răspuns:

Salut, treaba sta cam asa, ai nevoie de studii terminate (inclusiv BAC) si ai nevoie de un dosar in care depui cerere, suma necesara de bani si motivul pentru care ai nevoie de suma respectiva plus ca ai nevoie de o suma de bani pentru a inainta dosarul (5000 lei)
Ideea e ca dosarul trebuie sa fie bine gandit, motivul pentru care, etc etc, deoarece risti sa il ai respins, lunile trecute au fost 1500 de dosare dintre care 835 au fost aprobate...
Bafta!

| brigh7ness explică (pentru RTDRomania):

Mersi mult, am bacul luat, in toamna incep facultatea si apoi as dori sa incep si afacerea, dar afacerea mi-o doresc de 2-3 ani, a devenit ca un vis pentru mine. Si de aceea ma interesez.
Suma de 5000 de lei e doar pentru a trimite la ei dosarul? Adica le dau 1000 si ceva de euro doar sa se uite peste dosarul meu?

| RTDRomania a răspuns (pentru brigh7ness):

Nu, doar ca sa il inaintezi, ca sa "nu stai" la coada sa fie printre primele