| anonim_4396 a întrebat:

Salut,aveti idee unde as putea gasi clienti in domeniu de graphic designer pe grupuri sau forumuri?
Sau daca e vreun graphic designer imi poate oferi niste sfaturi?

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Sunt in domeniu de 15 ani... Ai un portofoliu?
Daca da baga link, daca nu... osul la treaba!
Daca as vedea ce stii sa faci as putea sa-ti dau niste recomandari adecvate.

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Da,uite aici un link cu portofoliu. happy
https://imgur.com/a/BLKBZlr

| danbnz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiam de ce unele unele lucrari imi pareau cunoscute, dar mi-am adus aminte cand l-am vazut pe Hulk.
Clau Amusiv... Pai noi am comunicat pe mail in martie si ti-am dat niste sfaturi acolo.
Te-am avertizat ce implica meseria asta si cat de greu e sa gasesti clienti.
Ai bagat lucrarile astea pe site-uri pro? Ce feedback ai?

| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

Ah da imi parea un pic numele cunoscut laughing As dori sa vorbesc mai detalait daca ma poti ajuta, mai toti imi spun cate un feedback dar trebuie sa aflu unde gresesc concret, adica sa vina cineva cu critici mai multe. M-ai ajuta mult daca mi-ai da prin mesaj skype, Facebook ceva sa putem vorbi pe apel. Multumesc

| danbnz a răspuns:

Asa cum ti-am spus si pe mail, nu am timp pentru chat/net, ucenici si/sau alte discutii in alta parte.
Ti-am dat destule informatii ca sa stii ce te asteapta si de unde sa incepi.

Dar ca prima observatie ar fi asta:
Dupa atata timp eu am tinut minte din toate lucrarile tale doar pe cea cu Hulk.
Nu partea de tehnica (care e buna dar nu wow) ci ideea in sine, partea de creatie care iti apartine exclusiv.
Ai creat continut de valoare prin viziunea ta si nu imitandu-i pe altii.
Concentreaza-te pe chestia asta pentru ca asa ceva se cauta in ziua de azi.
Sa fii creativ, sa fii original, sa iesi in evidenta!
Nu mai cauta feedback pe TPU ca pierzi timpul. Intra pe site-uri specializate.

Cate lucruri ai aplicat de aici?
https://millo.co/10-steps-to-becoming-a-successful-freelance-designer

Ai bagat portofoliul pe un site pro?
Nu poti sa numesti portofoliu cateva imagini pe Imgur... fara suparare.
Baga-te pe site-urile astea, fii vizibil sa stie lumea de tine, mai ales daca vrei un feedback adevarat de la meseriasi:
https://millo.co/sites-like-fiverr

Ai aici tot ce-ti trebuie ca stie un freelancer, restul depinde numai de tine
https://millo.co/

Spor la treaba!