| Eusunt132 a întrebat:

Salut! Cineva mi- a spus că pot face ciroză de la 15-16 ani de la țigări cu 2-3 ani de fumat. Totuși...cum pot face asa ceva de la fumat tocmai de la fumat?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ciroza se face la FICAT din cauza consumului de alcool, a drogurilor, a infectarii cu hepatita B sau C, a ficatlui gras la oamenii obezi samd.

FUMATUL (si vapingul cu substente chimice), cauzeaza complicatii la PLAMANI, boli severe sau cancer de plamani.

2 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

E posibil sa faci orice boala d'asta, NASPA cand bagi otrava in organism
totusi, ciroza fiind la ficat e specifica bauturii, cancer la aparatul respirator (gat - toate partile, dar mai ales plamani) e specific fumatului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vrut sa te sperie sau sa faca misto de tine.
Ciroza se face de la consumul excesiv de alcool.