| laeimbrea a întrebat:

Salut, doresc sa îmi deschid o firma de construcții și nu știu cum este mai bine sa procedez, eu am deja o firma (SRL) deschisa pentru un magazin alimentar și un BAR dar nu știu cum este mai bine sa procedez, sa fac alta sau sa continui cu cea actuala?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Daca vrei sa continui cu actuala trebuie sa modifici actul constitutiv si sa adauci codul caen pentru constructii, iar mai apoi sa il activezi la registrul comertului. Dar ideea e ca daca codul principal este comert, nu prea merge sa faci si constructii. Mai bine deschizi o a doua firma.

2 răspunsuri:
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Schimba codul CAEN principal pentru actuala.
Pentru a doua va trebui sa depui, la fel ca pentru prima, contabilitatea, bilantul etc.
Actualul SRL are activitate?

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa deschizi o firma de constructii, intai cauta o persoana suficient de calificata pentru categoria de lucrari ce vrei sa le angajezi (inginer de constructii, maistru constructor).
Lucrarile vor trebui conduse si supravegheate de asemenea specialisti calificati si atestati, altfel raspunderea iti va cade in totalitate pe tine!

Recomandarea mea:
Daca deschizi o firma de constructii, atunci deschide-l ca entitate separata!