| anonim_4396 a întrebat:

In viitor vreau sa-mi deschid o afacere la tara,inca nu stiu ce.
Ce am eu in cap acum, ar fi agricultura sau sa-mi deschid un depozit de materiale de constructii.
As vrea sa incerc sa accesez fonduri europene. Din ce-am citit pe net,multe din proiectele pe care le poti accesa, cer in primul rand sa fii persoana fizica autorizata sau sa ai SRL.
Daca vreau sa accesez fonduri europene pentru agricultura,trebuie sa fiu persoana fizica autorizata?
Pot accesa fonduri europene pentru depozit de materiale de constructii?
Ce nu inteleg eu acum in legatura cu un depozit de materiale de constructii.
Daca m-as hotara sa-mi deschid acest depozit de materiale,cum se procedeaza cu aducerea materialelor?
Pot colabora cu diferite firme, pentru a-mi aduce materialele sau trebuie sa mi le aduc pe banii mei?
Multumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa accesezi banii europeni, in special pentru agricultura, trebuie sa ai SRL si sa ai deja 40-50% din valoarea proiectului (in euro) ca ei sa-ti dea restul.
Pentru depozit de constructii nu primesti fonduri europene, doar pentru productie industriala sau agricultura.
Cauata pe internet cerintele celor de la fonduri europene.