| unnumeblablahahdnsbnsns a întrebat:

Salut, stiti de unde as putea cumpara Crypto moneda Ripple (XRP) daca am doar 12 ani? Ca pe toate site-urile imi cer poza cu buletinul ca sa dovedesc ca am 18 ani. Ms,

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Crypto monedele ar trebui sa fie puternic anonimizate
DE AIA sunt folosite
iar aia pare cu multe basini in cap daca iti cere buletin si poza

asa ca MOR DE CURIOZITATE: la ce iti trebuie exact crypto moneda aia in mod explicit?!?

| unnumeblablahahdnsbnsns explică (pentru Bizon95):

Pai vrea vreau sa investesc vreo 50 - 100 lei in ea, poate daca am noroc creste un pic.

| Xrpistul a răspuns:

Tu nu poti cumpara. Este lege data care a intrat in viguare de la 1.01. 2020 ca toate exchange-urile sa iti ceara identitatea (KYC know your costumer) in momentul cand cumperi.

Ai putea ruga pe unul din parinti sau un frate mai mare sa isi faca un cont pe o astfel de casa de schimb si sa cumpere dupa care iti transferi fondurile intr-un portofel rece ca Ledger Nano sau Safepal.

O alta optiune ar fi sa castigi criptomonede ca bitcoin, ethereum sau multe altele cu ajutorul site-urilor de gen faucet unde in fiecare ora iei un bonus in satoshi. Cand ai strans indeajuns ii poti trimite intr-o casa exchange si ii schimbi in xrp. Pentru trade stiu ca erau cateva case precum Binance care nu iti cer buletin la depozitarea criptomonedelor si nici la transferul lor catre o alta adresa.

O alta optiune de a castiga criptomonede este sa descarci browser-ul Brave si esti platit in criptomonedele BAT de fiecare data cand te uiti la o reclama.

Site-ul publish0x te rasplateste in BAT si ADA daca votezi articole.

Optiuni pentru tine de castiga criptomonede ar fi dar avand in vedere varsta ta ar trebui sa stai de vorba cu parintii intai si sa le explici ce vrei sa faci.

Ai grija ce date dai si cui i le dai, ce aplicatii descarci, crede-ma, lumea crypto este plina de scam-uri si tot felul de persoane dubioase. Nu face nimic de capul tau si stai de vorba intai cu parintii tai.