| Enache_Alexandru_1980 a întrebat:

Salut TPU, am si o intrebare pentru cei care s-au mai inscris la apia pentru subventii.
Pe o parcela de aproximativ 1.3 hectare care ar fi subventia pentru cultura de cartof si care ar fi cea mai profitabi cultura?

2 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Salutare, depinde de mai multi factori. Daca de exemplu la tine in judet sunt multi cultivatori de cartofi atunci subventia este mai mica. Trebuie sa iei undeva la 600 de lei la hectar. Cea mai profitabila productie din punctul meu de vedere este samanta de lucerna, kg este undeva la 30 de lei, cost de productie scazut, si la hectar iti ies in medie peste 500 de kg. plus de asta se poate recolta de doua ori pe an lejer. cumparatori se gasesc.

Bula
| Bula a răspuns:

Fa cultura de cartofi dulci.
Vei avea profit mult mai mare.