| deepinside777 a întrebat:

As vrea sa stiu cum sa dau mai repede restul de bani clientilor atunci cand cumpara ceva, cum sa ma descurc cu datul restului putin mai rapid si usor? multumesc mult!

dau funda!

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Îți aranjezi ordonat bancnotele. Chiar și mărunțișul.
Ce poate fi atât de greu? Ori ai clienți atât de nerăbdători?
Trebuie exercițiu, ca peste tot. Cu timpul, vei căpăta dexteritate, exact ca la tastatură, nimeni nu poate tasta repede dacă nici măcar nu cunoaște poziția literelor. Cam așa e și aici. Trebuie răbdare și exercițiu continuu.
În mod sigur ești începător și încă te fâstâcești. Și te agiți. Fii calm, atent, că altfel va trebui să "completezi" lipsa banilor, din propriul buzunar.
Și-apoi, în ziua de azi, oricine poate fi vânzător, trebuie doar să știi să numeri banii și să citești. La urma urmei, chiar și restul banilor, care-l dai clienților apare notat (imprimat) pe bonul fiscal!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inseamna ca nu stii aritmetica, trebuie sa faci scaderi in general pana la 100

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci omul are 100 de lei. Daca a cumparat de 45 de lei, iei suta o bagi in casa, si apoi numeri bani de la 45 pana la o suta.Banii aia sunt restul clientului.

| AdrianFita a răspuns:

Aranjeaza bancnotele pe categorii sa nu fie amestecate si mai e ceva putina matematica, n-ar strica.

| denna_6865 a răspuns:

Prin matematica