| ZoltanTar a întrebat:

sotia mea lucreaza de 10 luni fara contract in Italia. Cum si unde pot reclama firma la care lucreaza? Am sunat la garda de finante si au zis ca trebuie sa merg cu patronul firmei acolo...un numar de telefon sau un link m-ar ajuta, mersi happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sotia avea obligatia sa ceara contractul si sa-l semneze inainte sa inceapa lucrul.
Daca sotia dvs a acceptat sa lucreze la negru, atunci este partasa la ilegalitate. Evident ca firma care o tine acolo, stie de acceptul mutual al sotiei, ca altfel nu s-ar duce zi de zi la munca de 10 luni, fara sa riposteze.
Deci, vina sotiei dvs este vinovata in aceeasi masura ca si compania pentru care lucreaza.

| anonimaalee29 a răspuns:

De unde sa iti dam numar de telefon daca nu ne-ai spus numele firmei? Intreaba ti nevasta sigur are numarul sefului.

| ZoltanTar explică:

Reclamatie* scuzati greseala happy