| mrbeast a întrebat:

Salutare. Am o mica dilema cam ciudata sa spun asa. Astazi am fost la un interviu, mai exact agent/consultant vanzari enel, doar ca nu am fost exact la enel ci la o companie care lucreaza cu ei. Mi-au explicat anumite chestii dupa care la un moment dat mi-a spus ca pana nu de mult au avut angajati cu salariu nu foarte mare si ca acum au schimbat nu stiu ce exact pentru avantajul angajatilor si ca pentru angajare la ei trebuie sa imi deschid un srl, iar din veniturile mele lunare va trebui sa platesc 3% taxe odata la 3 luni si 200 de lei o contabila lunar. Nu am inteles exact prea multe si nu stiu cum sa ma exprim asa ca imi cer scuze pentru exprimarea stupida. Ei de fapt au facut asta pentru angajatii lor si ca banii care ei ii plateau la stat le vor veni angajatilor, din care ei isi platesc mult mai putine taxe decat ar fi platit aceasta companie. Are cineva vreo idee sau a auzit cineva despre o asemenea situatie? Sunt foarte nelamurit si foarte pe ganduri pentru ca nu stiu ce sa inteleg prin toate astea. Scuzele de rigoare din nou pentru exprimarea de rahat dar chiar nu stiu cum sa explic cat mai pe intelesul tuturor aceasta chestie pe care eu nu am inteles-o. Multumesc mult si astept un raspuns.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Eu nici nu-mi băteam mintea cu așa ceva.
Compania respectiva trebuie să se asigure că prin reprezentantul ei, posibilii angajați au înțeles despre e este vorba.
Consider că orice nelămurire de felul acesta are în spatele ei lucruri ascunse prin care vor să înșele angajatul.
Sunt oameni pricepuți pe aici, care dacă ai pune aici detalii despre firma care te-a recrutat, ei ar putea să cerceteze despre ea și să spună dacă este o țeapă, sau dacă reprezentantul firmei de recrutare a trăit în pădure până acum.