| mrs1996 a întrebat:

Salutare, aș avea și eu nevoie de un sfat de la cineva care a trecut prin asta, doresc să mă apuc de tatuat, inițial o să îmi iau o mașină de tatuat să practic pe piele sintetică, dar ce mașină îmi recomandați pentru început? Cursurile te ajută să înveți bazele tatuajului? Am citit mai multe păreri unii că dai banii degeaba alții că e bine, acum eu oricum o să le fac, dar măcar la sfârșit am o siguranță că o să tatuez măcar pe alea simple până prind experienta? La desen am talent și asta mă îndrumă să mă apuc de tatuat.
Dacă cineva îmi poate da mai multe informații ce mașină de tatuat să achiziționez pentru început și câteva idei de unde aș putea să încep să învăț această artă? Vă mulțumesc!

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Salut.
Când vine vorba de mașini de tatuat, acestea vin în mai multe mărimi și forme. Unele sunt mai scumpe decât altele și pot fi mai sau mai puțin potrivite pentru tine. Recomandarea mea ar fi să încerci să îți cumperi o mașină de tatuat de calitate bună. Acestea vor fi mai scumpe decât mașinile ieftine, dar vor oferi mai multă putere și mai puțină vibrație. Unele exemple de mașini de tatuat de calitate bună sunt: Cheyenne Hawk, Eikon, Dragonfly și Iron Claw.

Și da, cursurile te ajută să înveți bazele tatuajului. Acestea sunt în general destul de scumpe, dar ele oferă informații esențiale despre tehnicile și materialele necesare pentru a face tatuaje de calitate. De asemenea, aceste cursuri te vor ajuta să înveți despre igiena necesară și despre ce trebuie să faci pentru a fi un tatuator responsabil și sigur.

În plus față de cursuri, poți să te uiți și pe internet pentru a învăța mai multe despre arta tatuajului. Există o mulțime de tutoriale, filme documentare și tutoriale video disponibile care te pot ajuta să înveți despre tehnici de tatuaj și despre cum să faci tatuaje de calitate.

În concluzie, recomandarea mea ar fi să investești într-o mașină de tatuat de calitate bună, să înscrii la un curs și să te uiți pe internet pentru a învața despre arta tatuajului. Succes