| FercuAndrei1992 a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa imi cumpar o casa, dar din cate am auzit se prevesteste o criza economica care ar scadea preturile. Voi ce parere aveti, sa caut acum casa sau sa mai astept 1-2 ani?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta si in februarie 2020, cand ziceai ca un dezvoltator imobiliar ti-a spus ca "preconizeaza o scadere a preturilor la sfarsitul anului 2020 inceputul anului 2021".

Dupa cum vezi, un an si jumatate mai tarziu nu a venit nici o scadere de preturi.

Ti-am spus si atunci ce-ti repet si acum: nimeni nu are de unde sa stie ce se va intampla, cand va veni criza economica si cum vor evolua preturile imobiliarelor.

Poti sa astepti doi ani si sa scada preturile cu 20%, dar poti la fel de bine sa astepti doi ani si sa creasca cu 40%. Totul depinde de niste variabile pe care nu le controlezi.

5 răspunsuri:
| CassiusAlexander a răspuns:

Era bine anul trecut. Acum se scumpesc. Adica deja s-au scumpit. Ia acum pana nu de tripleaza.

| Frank51 a răspuns:

Dacă iei cu credit oricum în 30 de ani se modifică rău tot, deci tot aia e.

| Den1sa a răspuns:

Nu merita acum sa iti cumperi sau sa incepi sa construesti o casa

| Vântulalb a răspuns:

In imobiliare mereu au crescut preturile.

| sierra1 a răspuns:

Ai banii? ia-ți!

nu-i ai? fă-i și ia-ți