| jbthemc a întrebat:

Salutare tuturor, adresez aceasta intrebare cunoscatorilor in domeniul management : poti sa devii manager daca nu faci facultate de management?
Presupun ca poti, insa nu stiu cum...cine face un gest altruist si se ofera sa imi dea mai multe detalii?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| newideas a răspuns:

Bineinteles. managementul e o arta si pentru a fi un bun manager ai nevoie de talent in aceasta directie. unii oameni sunt nascuti pentru a fi lideri, manageri, etc.
bineinteles ca educatia conteaza si chiar daca nu faci o facultate de management e bine sa mergi la ceva cursuri de specializare in aceasta directie daca te intereseaza.

probabil vor fi multi care vor sari pe capul meu - ca-ti trebuie diploma de manager, blah blah blah. pentru ei: stiati ca steve jobs de la Apple a terminat doar primul semestru din facultate? eu zic ca s-a descurcat si fara diploma de manager...

important e sa fii bun, sa-ti placa si sa muncesti mult.

5 răspunsuri:
| visatorul78 a răspuns:

Nu trebuie sa ai studii de management ca sa fii manager. Da, e adevarat, studiile de specialitate iti dau acces la cunostintele acumulate in timp de mii de oameni. Iti ofera avantaje certe.
Insa o gandire logica, structurata pe activitatea pe care o prestezi, cunoasterea practica a ceea ce faci si, in primul rand, abilitatea de a lucra cu oamenii iti vor aduce succesul.

| tiriboxi a răspuns:

Buna,poti sa devii manager fara sa faci facultatea de management dar sa nu crezi ca se realizeaza peste noapte totul se realizeaza cu multa munca, pasiune,daruire,sacrificiu, pentru telul propus, solutia care eu o propun in situatia ta o vei avea dupa ce discutam contacteaza-ma la adresa de e-mail tiriboxi@gmail.com

| darrio2007 a răspuns:

Tu poti sa devii doctor fara sa faci facultatea de medicina? Sau poti fi inginer fara facultate? Cred ti-am dat raspunsul la intrebare.

| hax0r a răspuns:

Da.poti fi managerul propriei tale firme.sunt unii manageri care se inscriu ulterior la facultatea de management ca sa invete sa-si gestioneze mai bine afacerea

| Leon a răspuns:

Daca te referi formal, trebuie sa ai studii superioare pentru incadrarea corecta, in rest manager bun fara macar cunostinte corespunzatoare activitatii pe care vrei sa o desfasori nu prea vad cum. Poti sa conduci corect o masina asa de capul tau, fara sa fi facut scoala de soferi si fara semne de circulatie? Se mai pune si problema norocului...