| anonim_4396 a întrebat:

Stiti careva daca se pot castiga bani fiind freelancer?
Si daca da cum, as avea nevoie de niste detalii si indrumari.Merci

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Freelancer e un termen extins, tu in ce domeniu ai vrea sa te bagi? ce stii sa faci?

Abh
| Abh a răspuns:

In mod normal freelancer se refera la programatori, web designeri, insa pana la urma sunt tot felul de job-uri.
intra aici si vezi categoriile http://www.freelancer.com/

| ExpertHost a răspuns:

Poti castiga numai in cazul in care ai ceva experienta la activ si un portofoliu.
Indrumari? Te inscrii pe site-uri de profil (gen getafreelancer.com) si aplici pentru proiectele existente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana azi nici nu am auzit de asa ceva.Am citit un articol pe net, deni nu stiu absolut nimic. Ce domenii sunt, nici nu stiu ce raspunsuri sa iti dau la intrebarile tale. Daca poti da/mi mai multe detalii, cum se procedeaza, ce trebuie sa fac? As vrea ca sa incep si eu, dar nu stiu cum e, ce trebuie sa faci, cateva notiuni de baza, se castiga bani? Daca stii mai multe ajuta-ma sa inteleg si eu cum sta treaba.Multumesc anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Freelancer inseamna sa lucrezi pe cont propriu ( ca PFA sau SRL) si nu in baza unui contract de munca, daca e legal va trebui sa emiti factura pentru serviciile/bunurile vandute pentru a putea sa incasezi banii. Eu si sotul meu de peste 7 ani activam ca freelancer-i. Daca vrei mai multe detalii da-mi un mesaj pe privat. Corina

| Altu a răspuns:

Cu incredere pe www.rentacoder.com daca stii design sau programare de orice fel (nu pascal :) ).

| dof21 a răspuns:

Salut,
Incearca pe www.freelancer.com
Iti faci un cont pe acest site, un cont paypal si apoi va trebui sa licitezi pentru fiecare "proiect" in parte.
Sper sa iti fi fost de folos

| Sketch2 a răspuns:

Un freelancer (liber profesionist), este un job platit in functie de produsul tau. Conteaza in ce domeniu lucrezi. Poate 3D Modeling, programare, desinger, etc. Ideea e ca esti platit in functie produs (am mai zis), de ceea ce faci, sau poate chiar pe timp (spre exemplu x$ pe ora) big grin

| viulia a răspuns:

Te rog sa-mi trimiti email la opmetro3@yahoo.com pentru a-ti trimite toate detaliile, cuprinse in GHIDUL METROPOLITAN .