| Borcanel a întrebat:

Sunt nevoit sa cumpar ceva prin transfer bancar. Pot face asta daca nu am cont bancar? Se poate prin card sau sa ma duc la o banca la ghiseu cu IBAN-ul respectivului comerciant?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Transferul bancar presupune sa ai si tu cont curent la o banca si se iau banii din contul tau si se transfera in contul vanzatorului. Se poate sa platesti prin banca depunand banii pentru contul vanzatorului, du-te la o banca cu datele lui - denumire, cod de identificare fiscala(CIF) ori cod unic de inregistrare(CUI) si codul IBAN, precum si cu actul tau de identitate si depui banii la ghiseu. Se poate plati si prin card, daca accepta plata in acest mod si ai un card pe care il accepta vanzatorul. Numai bine!