| andrei8888p a întrebat:

Un pfa abia înființat poate sa treacă la sistem real? si daca da cum fac asta? stiu ca e ceva legat de declarația unica

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Da, un PFA (persoană fizică autorizată) înființat recent poate să treacă la sistemul real de impozitare dacă îndeplinește anumite condiții și urmează procedurile legale.

Pentru a trece la sistemul real, PFA-ul trebuie să îndeplinească următoarele condiții:

să aibă o vechime de cel puțin un an de la înregistrare;
să fi realizat venituri de cel puțin 12 salarii minime brute pe economie în anul fiscal anterior.
Dacă PFA-ul îndeplinește aceste condiții, poate trece la sistemul real de impozitare prin depunerea unei declarații unice la ANAF. În declarația unică trebuie să fie selectată opțiunea "sistem real de impozitare".

Este important de menționat că trecerea la sistemul real poate fi avantajoasă pentru PFA-uri care realizează venituri mari, dar poate fi și mai complexă din punct de vedere al impozitării și al obligațiilor fiscale. De aceea, este recomandat să consultați un contabil sau un specialist în domeniul fiscal pentru a vă asigura că faceți cea mai bună alegere pentru afacerea dumneavoastră.