| dani2017 a întrebat:

Urmeaza sa primesc de la o ruda din strainatate o suma de aproximativ 9000 euro, banii ii voi primi prin transfer bancar din contul ei de salar din tara respectiva intr-un cont curent din Romania.

Banii reprezinta economiile acestuia. Persoana respectiva lucreaza legal in acea tara.

Ar trebui sa ma astept sa fiu luat la intrebari legat de provenienta banilor de banca sau de vreo institutie de stat? Sau eventual sa fiu taxat/impozitat intr-un fel sau altul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu vei fi luat la intrebari, se comunica la Oficiul Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor si pot cere explicatii doar daca suma depasesti 10.000 de euro sau echivalentul in lei sau alte valute.
Poti fi taxat, respectiv comision pentru administrarea contului si comision atunci cand scoti bani din cont.