| CattanyMihai778 a întrebat:

Vreau sa cumpar o casa ieftina la tara si vreau sa platesc vanzatorului(in fata notarului)in euro ca sa nu mai schimb la banca euro in lei sa le mai dau si la aia in plus, deci se poate trece in acte plata in euro vanzare-cumparare sau trebuie in lei?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, poti trece in acte suma in euro si s-o achiti in euro prin transfer bancar sau in fata notarului daca suma este sub 10 000 euro.
Taxele notariale le platesti in lei.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate trece.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se poate.

| Iote a răspuns:

Da, se poate. Numai ca, atentie! Taxele pentru tranzactii in euro sunt mai mari decat cele in lei. Stiu din experienta. Poti sa dai vanzatorului in euro (daca este sub 10.000 €) dar sa declari notarului in lei. Peste 10.000 € se face obligatoriu transfer bancar. Banii nu se dau in fata notarului. Ii poti da cel tarziu in anticamera sa. In fata notarului se face declaratia ca ai platit sau nu.