| claudiarebecca a întrebat:

Agonia crestinismului. la ce va duce cu gandul?

Răspuns Câştigător
| Ben. a răspuns:

Oamenii au inceput sa aiba carte. nu mai pot fi dusi q presu.prea multe intrebari la care dogma crestina vine q raspunsuri fara suport. un papa care absolva un episcop care nu recunoaste holocaustul evreilor. episcopi pederasti. popi securisti samd.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Imi amintesc cartea "Agonia crestinismului" Autor Miguel de Unamuno, la Editura Institutul European
Este o carte - care combina un sistem filosofic propriu, al lui Unamuno, cu crestinismul. Sunt cugetari si interpretari filosofice... Nu stiu sa spun mai mult. N-am citit-o integral, doar cat am avut nevoie ca s-o pot prelucra.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La absolut nimic. Mi se pare o formula goala, o forma fara fond, din categoria cuvinte mari degeaba.

| claudiarebecca explică:

Cartea e despre faptul ca nu poti trai cu pace, desi asta ne dorim cu totii. practic, cartea e strabatuta de paradoxuri si suprapuneri. si, citez, cugetarea e o actiune in idee sau o idee in actiune...
de fapt, cred ca o voi citi inca o data. destul de profunda. nu am inteles chiar tot

| mariusres a răspuns:

La tristetea care se citeste pe fetele popilor cand vad ca oitele fug din turma si nu le mai asculta aberatiile.

| ancasobo a răspuns:

Ma duce cu gandul la tot ceea ce a fost inainte de Imparatul Constantin cel Mare si mama sa, Elena, Inainte de a da Decletul de la Milan din 313 D HR.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La victoria Islamismului

| gasca a răspuns:

Indepartarea de ceea ce inseamna sine, individualitate.