| Andrei_Bogdan_1985 a întrebat:

Am auzit ca Chrysippus, un filosof grec a murit de ras la propria gluma. Am cautat informatii despre el, dar nu am gasit gluma. Ma puteti ajuta voi?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Potrivit New World Encyclopedia, filozoful grec Diogene, vorbeste despre doua ipoteze legate de moartea lui Chrysippus, co-fondatorul stoicismului.
Prima poveste arata ca in 206 IH, la varsta de 73 de ani, acesta a murit dupa ce a baut vin peste masura in timpul unei ceremonii de sacrificiu la care l-a invitat un student.
Cea de-a doua poveste spune ca filozofului i s-a parut atat de amuzant ca magarul sau manca smochine, asa ca i-a spus unui servitor sa-l serveasca pe urecheat si cu vin. Imaginea i s-a parut atat de ilara, incat a murit de la atata ras." (sursa: 9am.ro)

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vrei să îi calci pe urme?

| Andrei_Bogdan_1985 explică (pentru T0T):

...nu
Eram doar curios happy